Darmowy Certyfikat SSL

Spread the love

Od kiedy Google wprowadziło algorytm uwzględniający wyższe indeksowanie witryn posiadających certyfikat SSL, popyt na certyfikaty oraz ich cena znacząco wzrosły. W Polsce, która jest zagłębiem pozycjonerów oraz osób intensywnie kombinujących z pozycjami swoich witryn ten trend i moda jest szczególnie wyraźna.

Są jednak sposoby na otrzymanie zupełnie bezpłatnie certyfikatu SSL, co najważniejsze certyfikat jest w pełni funkcjonalny a do tego w przypadku który omawiam otrzymujemy zupełnie za darmo ochronę przed wieloma atakami np. DDoS, SqlInection i innymi. Dla sprawnego i zaawansowanego hakera są to oczywiście mechanizmy które można obejść jednak sprawiają znacznie utrudnienie w ataku a czasami zupełnie go wykluczają.

Trochę teorii..

  1. Czym jest certyfikat SSL? SSL (Secure Socket Layer) jest protokołem sieciowym, który został powszechnie przyjętym standardem szyfrowania przesyłu danych pomiędzy serwerem hostującym stronę internetową a przeglądarką odwiedzającego. Protokół SSL umożliwia bezpieczne nawiązywanie połączeń, uniemożliwiając przy tym przechwycenie danych (np loginów i haseł) przez potencjalnego atakującego. Protokół SSL z założenia został zaprojektowany jak uniwersalny, który może zostać wykorzystany do szyfrowania przesyłanych danych pomiędzy komputerem odbiorcy a stroną internetową, serwerem FTP oraz serwerem poczty elektronicznej. Dlatego certyfikat SSL jest kompleksowym rozwiązaniem pomagającym chronić podstawowe usługi w sieci. Najszerszym zastosowaniem certyfikatu SSL są serwisy internetowe od prostych stron informacyjnych, przez rozległe sieci informatyczne systemów zamówień, CRM aż po bankowość online. Szczególne znaczenie certyfikatu SSL pojawiło się wraz z wejściem ustawy RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), kiedy to certyfikat SSL stał się podstawowym narzędziem zabezpieczeń zalecanym do ochrony danych osobowych przesyłanych za pośrednictwem głównych protokołów internetowych.
  2. Typy certyfikatów SSL EV (Extended Validation) – certyfikat SSL oferujący najwyższy poziom zabezpieczeń. Firma, która ubiega się wydanie tego certyfikatu poddawana jest szczegółowej wertyfikacji przez Urząd Certyfikacji. W praktyce oznacza to, że firmą sprawdzana jest w rządowych bazach danych pod kątem tożsamości oraz możliwości posługiwania się wybraną domeną. Proces polega na szczegółowej analizie manualnej. OV (Organization Validation) – certyfikat SSL charakteryzujący się podstawową weryfikacją tożsamości firmy w trybie online, polegającym na sprawdzeniu praw do możliwości posługiwania się wybraną domeną. Proces polega na manualnej i automatycznej weryfikacji. DV (Domain Validation) certyfikat SSL w którego przypadku weryfikacja polega jedynie na sprawdzeniu praw do posługiwania się wybraną domeną oraz tego, czy pod wskazanym adresem www faktycznie znajduje się strona internetowa. Proces jest w pełni zautomatyzowany.
  3. Co daje certyfikat SSL?
    SEO -Wpływa pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google (SEO) Zastosowanie certyfikatu SSL i protokołu HTTPS który wchodzi w jego skład jest jednym z wielu faktorów wpływających pozytywnie na pozycję w rankingu wyszukiwania. Google oficjalnie uznaje strony zabezpieczone certyfikatem SSL za lepsze od reszty i promuje je wyżej w rankingach wyszukiwania.

    Poufność oparta o gwarancję finansową Serwisy internetowe stosujące certyfikat SSL wymieniają z nami informacje przy pomocy chronionego protokołu. Dodatkowo w zależności w zależności od dostawcy certyfikatu SSL w przypadku wycieku danych mają zastosowanie gwarancje finansowe sięgające nawet 1,75mln dolarów, co potwierdza wiarę dostawcy certyfikatu w siłę jego szyfrowania.

    Wiarygodność serwisu Proces przyznania certyfikatu polega na zweryfikowaniu tożsamości właściciela serwisu, co pozwala stwierdzić kto przekazuje nam informacje a dostawcy informacji pozwala dotrzeć z informacją tylko do właściwego odbiorcy.

Jak zdobyć bezpłatny certyfikat SSL?

Zupełnie bezpłatny certyfikat SSL wraz z dodatkowym pakietem ochronnym dla naszej witryny internetowej otrzymamy w firmie CloudFlare.

Procedura:
1. Rejestracja darmowego konta
2. Dodanie naszej witryny
3. Zmiana kierowania serwerów DNS naszej domeny z poprzedniego hostingu na serwery DNS CloudFlare i wszystko gotowe.

W taki sposób otrzymujemy zupełnie bezpłatny certyfikat SSL na cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *