W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat, ciekawych narzędzi, stworzonych dla modyfikowania Androida. Dzięki którym, możemy odblokować bootloader lub zrootować urządzenie.
Zacznijmy, może od początku co to w ogóle jest adb i fastboot Androida to nic innego jak modyfikacja standardowych możliwości narzuconych przez twórców przy pomocy odpowiednich uprawnień. Niesie to za sobą liczne korzyści w postaci znacznego przyspieszenia urządzenia, podwyższenia jakości dźwięku, a nawet zmiany interfejsu na ładniejszy i bardziej intuicyjny. Istnieje wiele programów, które oferują nam modyfikowanie telefonu z androidem. Nie jestem zwolennikiem tego typu programów dlatego właśnie w tym artykule chcę wam przedstawić fastboot i adb . Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest w ogóle ten cały fastboot i adb:
ADB i narzędzie Fastboot jest narzędziem, które jest używane do flashowania i wgrywania custom recovery jak i również diagnostyki
Umożliwia nam instalacje innych wersji androida niż ta dostarczana nam z telefonem oraz wgrywania aplikacji innych firm na urządzeniu z systemem Android za pomocą trybu Fastboot. Jest to najbardziej pewny i mało kolizyjny sposób, aby zrootować urządzenie z systemem Android. Istnieje możliwość używania wersji portable, Minimal ADB i Fastboot Tool bez instalacji na systemie użytkownika. Moim zdaniem jest to sposób pewniejszy niż instalowanie chińskich programów typu kingoroot , które mogą nam przysporzyć wielu problemów .
Jak skonfigurować ADB i Fastboot
Jako pierwsze należy włączyć na urządzeniu opcje programistyczne. Jeśli nie masz jeszcze włączonych przejdź do:
Ustawienia> O telefonie i stuknij na wersja kompilacji siedem razy i już jesteś programistą .
Następnie w Ustawienia> Opcje dla programistów, zaznacz pole debugowanie USB
Pobierz ADB i Fastboot ze strony developers google .
Rozpakuj archiwum i wejdź w folder Platform tools.
Korzystając z Windowsa , będziesz musiał również pobrać sterowniki dla swojego urządzenia. Na stronie deweloperów Androida znajduje się lista linków do najpopularniejszych producentów. Na Macu i Linuksie sterowniki nie są wymagane.
Dotyczy tylko Windowsa
Przechodzimy do strony :
Install OEM USB drivers | Android Developers
Zjeżdżamy na sam dół i pobieramy sterowniki zgodne z naszym urządzeniem
Następnie klikamy start szukamy menedżer urządzeń, uruchamiamy klikamy u góry akcja dodaj starszy sprzęt i naszym oczom ukarzę się takie okienko:
W celu instalacji sterowników postępujemy jak na screenie
Klikamy pozostałe urządzenia
Klikamy Dodaj i wybieramy sterowniki z dysku
Teraz musimy pobrać google usb drivers
https://dl.google.com/android/repository/usb_driver_r13-windows.zip
Po pobraniu postępujemy dokładnie tak samo jak z instalacją sterowników dla konkretnego modelu telefonu opisaną wyżej.
Urchamianie adb fastboot
Windows
Trzymając wciśnięty shift naciskamy prawym klawiszem myszki i otwieramy folder w powershell
Mac /Linux
Tutaj sprawa wygląda tak, otwieramy konsole. Wpisujemy cd lokalizacjanadysku/platformtools
Wpisujemy./adb i naszym oczom ukarze się cały opis funkcji jakie mamy dostępne w adb . Najważniejsze z nich opisze poniżej. Analogicznie jest, gdy wpiszemy ./fastboot
Obsługa adb
Teraz gdy wykonaliśmy wszystkie kroki poprawnie. Podłączamy kabel usb do komputera, następnie do telefonu i gdy zapyta nas czy zaakceptować debugowanie akceptujemy. Następnie wpisujemy w konsoli:
./adb devices
Naszym oczom ukarzę się takie coś:
To znaczy, że wykonaliśmy wszystko poprawnie i nasz telefon połączył się w trybie adb . Prosty przykład jak za pomocą adb możemy zrestartować telefon. Wystarczy wpisać w konsoli :
restart ./adb
Obsługa fastboot
Fastboot działa tak samo jak ADB, z wyjątkiem tego, że musisz uruchomić telefon w trybie Fastboot zamiast Android. Zazwyczaj robi się to poprzez przytrzymanie kombinacji klawiszy zasilania i zwiększania głośności po włączeniu telefonu.
Alternatywnie użyj ADB i wpisz
./adb reboot bootloader.
Gdy telefon się zrestartuje i znajdzie w trybie fastboot , wpisz w konsoli
./fastboot devices
, aby sprawdzić, czy telefon jest rozpoznawany. Wpisz
./fastboot restart aby zrestartować Androida.
Aby wyjść z trybu fastboot, wystarczy wpisać:
./fastboot restart
i urządzenie uruchomi się normalnie
Możliwości ADB i Fastboot
Teraz, gdy już wiesz, jak używać ADB i Fastboot, co możesz z nimi zrobić? Oto kilka przydatnych funkcji.
- pull adb [path to file] [path to folder] Spowoduje to skopiowanie pliku, który jest przechowywany gdzieś w telefonie i zapisanie go w określonym folderze na komputerze.
- adb push [path to file] [path to folder]Wyślij plik do telefonu z komputera.
- install adb [path to file] Instaluje aplikację APK na Twoim telefonie. Jest to najbardziej przydatne dla twórców aplikacji.
- Uninstall adb [package name] Odinstalowuje aplikację. Będziesz musiał podać pełną nazwę pakietu – zazwyczaj coś w stylu com.devname.appname – zamiast ogólnej nazwy aplikacji.
- adb shell wm density [dpi] Zmienia gęstość pikseli wyświetlacza. Niższa liczba pozwoli zmieścić więcej treści na ekranie, a wyższa – mniej. Na przykład starsze urządzenia, takie jak OnePlus 3, mają natywne DPI równe 480. Jeśli ustawisz je na 400, tekst, ikony i wszystko inne stanie się mniejsze.
- Adb sideload [path to update.zip] Wgrywanie aktualizacji z pliku i zmiana firmware. Odbywa się to za pomocą custom recovery . Przydaje się gdy inne sposoby nie dają rady.
- Unlock fastboot oem i Fastboot flashes unlock Użycie danego polecenia jest uzależnione od posiadanej wersji androida. Musisz również włączyć odblokowanie OEM w opcjach deweloperskich. Uwaga!! Odblokowanie bootloadera w ten sposób spowoduje całkowite wymazanie zawartości telefonu.
- Fastboot flash recovery [filename.img]Instalowanie custom recovery jak np. TWRP, . zalecana nazwa to recovery.img , Należy umieścić obraz recovery w folderze platformtools.
- fastboot -w Kompletne oczyszczanie stosowne przed instalacja nowego roomu.
- Fastboot update [path to rom.zip] Wgrywanie custom roomu polecane dla zrootowanych urządzeń.