Jak używać ADB i Fastboot

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat, ciekawych narzędzi, stworzonych dla modyfikowania Androida. Dzięki którym, możemy odblokować bootloader lub zrootować urządzenie.

Zacznijmy, może od początku co to w ogóle jest adb i fastboot Androida to nic innego jak modyfikacja standardowych możliwości narzuconych przez twórców przy pomocy odpowiednich uprawnień. Niesie to za sobą liczne korzyści w postaci znacznego przyspieszenia urządzenia, podwyższenia jakości dźwięku, a nawet zmiany interfejsu na ładniejszy i bardziej intuicyjny. Istnieje wiele programów, które oferują nam modyfikowanie telefonu z androidem. Nie jestem zwolennikiem tego typu programów dlatego właśnie w tym artykule chcę wam przedstawić fastboot i adb . Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest w ogóle ten cały fastboot i adb:

ADB i narzędzie Fastboot jest narzędziem, które jest używane do flashowania i wgrywania custom recovery jak i również diagnostyki

Umożliwia nam instalacje innych wersji androida niż ta dostarczana nam z telefonem oraz wgrywania aplikacji innych firm na urządzeniu z systemem Android za pomocą trybu Fastboot. Jest to najbardziej pewny i mało kolizyjny sposób, aby zrootować urządzenie z systemem Android. Istnieje możliwość używania wersji portable, Minimal ADB i Fastboot Tool bez instalacji na systemie użytkownika. Moim zdaniem jest to sposób pewniejszy niż instalowanie chińskich programów typu kingoroot , które mogą nam przysporzyć wielu problemów .

Jak skonfigurować ADB i Fastboot

Jako pierwsze należy włączyć na urządzeniu opcje programistyczne. Jeśli nie masz jeszcze włączonych przejdź do:

Ustawienia> O telefonie i stuknij na wersja kompilacji siedem razy i już jesteś programistą  .

Następnie w Ustawienia> Opcje dla programistów, zaznacz pole debugowanie USB

Pobierz ADB i Fastboot ze strony developers google .

Rozpakuj archiwum i wejdź w folder  Platform tools.

Korzystając z Windowsa , będziesz musiał również pobrać sterowniki dla swojego urządzenia. Na stronie deweloperów Androida znajduje się lista linków do najpopularniejszych producentów. Na Macu i Linuksie sterowniki nie są wymagane.

Dotyczy tylko Windowsa

Przechodzimy do strony :

Install OEM USB drivers  |  Android Developers

Zjeżdżamy na sam dół i pobieramy sterowniki zgodne z naszym urządzeniem

Następnie klikamy start szukamy menedżer urządzeń, uruchamiamy klikamy u góry akcja dodaj starszy sprzęt i naszym oczom ukarzę się takie okienko:

W celu instalacji sterowników postępujemy jak na screenie

Klikamy pozostałe urządzenia

Klikamy Dodaj i wybieramy sterowniki z dysku

Teraz musimy pobrać google usb drivers

https://dl.google.com/android/repository/usb_driver_r13-windows.zip

Po pobraniu postępujemy dokładnie tak samo jak z instalacją sterowników dla konkretnego modelu telefonu opisaną wyżej.

Urchamianie adb fastboot

Windows

Trzymając wciśnięty shift naciskamy prawym klawiszem myszki i otwieramy folder w powershell

Mac /Linux

Tutaj sprawa wygląda tak, otwieramy konsole. Wpisujemy cd lokalizacjanadysku/platformtools

Wpisujemy./adb i naszym oczom ukarze się cały opis funkcji jakie mamy dostępne w adb . Najważniejsze z nich opisze poniżej. Analogicznie jest, gdy wpiszemy ./fastboot

Obsługa adb

Teraz gdy wykonaliśmy wszystkie kroki poprawnie. Podłączamy kabel usb do komputera, następnie do telefonu i gdy zapyta nas czy zaakceptować debugowanie akceptujemy. Następnie wpisujemy w konsoli:

./adb devices

Naszym oczom ukarzę się takie coś:

To znaczy, że wykonaliśmy wszystko poprawnie i nasz telefon połączył się w trybie adb . Prosty przykład jak za pomocą adb możemy zrestartować telefon. Wystarczy wpisać w konsoli :

restart ./adb

Obsługa fastboot

Fastboot działa tak samo jak ADB, z wyjątkiem tego, że musisz uruchomić telefon w trybie Fastboot zamiast Android. Zazwyczaj robi się to poprzez przytrzymanie kombinacji klawiszy zasilania i zwiększania głośności po włączeniu telefonu.

Alternatywnie użyj ADB i wpisz

./adb reboot bootloader.

Gdy telefon się zrestartuje i znajdzie w trybie fastboot , wpisz w konsoli

./fastboot devices

, aby sprawdzić, czy telefon jest rozpoznawany. Wpisz

./fastboot restart aby zrestartować Androida.

Aby wyjść z trybu fastboot, wystarczy wpisać:

./fastboot restart

i urządzenie uruchomi się normalnie

Możliwości ADB i Fastboot


Teraz, gdy już wiesz, jak używać ADB i Fastboot, co możesz z nimi zrobić? Oto kilka przydatnych funkcji.

  • pull adb [path to file] [path to folder] Spowoduje to skopiowanie pliku, który jest przechowywany gdzieś w telefonie i zapisanie go w określonym folderze na komputerze.
  • adb push [path to file] [path to folder]Wyślij plik do telefonu z komputera.
  • install adb [path to file] Instaluje aplikację APK na Twoim telefonie. Jest to najbardziej przydatne dla twórców aplikacji.
  • Uninstall adb [package name] Odinstalowuje aplikację. Będziesz musiał podać pełną nazwę pakietu – zazwyczaj coś w stylu com.devname.appname – zamiast ogólnej nazwy aplikacji.
  • adb shell wm density [dpi] Zmienia gęstość pikseli wyświetlacza. Niższa liczba pozwoli zmieścić więcej treści na ekranie, a wyższa – mniej. Na przykład starsze urządzenia, takie jak OnePlus 3, mają natywne DPI równe 480. Jeśli ustawisz je na 400, tekst, ikony i wszystko inne stanie się mniejsze.
  • Adb sideload [path to update.zip] Wgrywanie aktualizacji z pliku i zmiana firmware. Odbywa się to za pomocą custom recovery . Przydaje się gdy inne sposoby nie dają rady.
  • Unlock fastboot oem i Fastboot flashes unlock Użycie danego polecenia jest uzależnione od posiadanej wersji androida. Musisz również włączyć odblokowanie OEM w opcjach deweloperskich. Uwaga!! Odblokowanie bootloadera w ten sposób spowoduje całkowite wymazanie zawartości telefonu.
  • Fastboot flash recovery [filename.img]Instalowanie custom recovery jak np. TWRP, . zalecana  nazwa to recovery.img , Należy umieścić obraz recovery w folderze platformtools.
  • fastboot -w Kompletne oczyszczanie stosowne przed instalacja nowego roomu.
  • Fastboot update [path to rom.zip] Wgrywanie custom roomu polecane dla zrootowanych urządzeń.

Leave a Reply Cancel reply